Soňa Daňková: Veselá a podnětná setkání, kde se rodí nové nápady a zodpovídají otázky

Mgr. Bc. Soňa Daňková, členka Krajského kabinetu Přírodovědné vzdělávání v Kraji Vysočina a učitelka ZŠ Seifertova 5, Jihlava začala v kabinetu působit v nelehkém období plném epidemiologických omezení a online setkávání. Přesto se do práce pustila s vervou sobě vlastní. O tom svědčí i pravidelný věstník Vepřík vysočinského kabinetu, který vychází každý měsíc a který aktuálně odebírá několik set čtenářů. 

Proč jste se přihlásila do kabinetu? Jaká byla vaše očekávání týkající se kabinetu obecně nebo přínosu pro vás osobně?

Do kabinetu jsem se přihlásila, protože jsem ráda u zdroje informací a vždy mě zajímalo pozadí učitelské profese. I proto jsem vystudovala školský management. Zpočátku jsem si nebyla úplně jistá, do čeho jdu, ale nevadilo mi to. Teď mohu říct, že mě tato práce naplňuje, protože si z velké části sama určuji, jak moje práce pro kabinet bude vypadat.

Jsem společenská, zvídavá a ráda nápomocná. Říká se o mně, že jsem kreativní. Například oblíbený Vepřík, tedy stník přírodovědného kabinetu Vysočina, je toho důkazem. V dubnu oslaví druhé narozeniny. Snažíme se, aby každý měsíc přinášel zajímavosti a novinky z přírodovědných oborů, pozvánky na akce, inspiraci ke čtení, zásadní zprávy ze školství a především tipy do výuky. Původně byl Vepřík určen pro Vysočinu, ale už nějaký čas navštěvuje celou republiku. Kdo ho nezná a chtěl by být pravidelně inspirován, stačí poslat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Práce na Vepříkovi, ale i síťování, komunikace se členy kabinetu, připravování akcí a další stojí čas a energii. Přesto jsem za tyto činnosti ráda, protože posouvají v mé praxi. Taky si pak umím více vážit chvil odpočinku.

Jak váš kabinet přesně funguje?

Kabinet pro Přírodovědné vzdělávání neměl lehký start. Začal ve chvíli, kdy jsme se učili žít o samotě. Se členy kabinetu jsme se setkávali online a později i prezenčně. Například poslední setkání proběhlo v ZOO Jihlava. Na programu byl workshop Fyzika a chemie venku, diskuze nad multidisciplinárním tématem výuky přírodních krajin a přehlídka deskových her, které se dají v přírodovědných předmětech využít.

S kolegy metodiky z Vysočiny se setkáváme často online. Prezenčně se vidíme několikrát do roka. Střídáme okresy, abychom to měli pestré. Setkání jsou vždycky veselá a podnětná, takže se na ně těším.

Co jste díky kabinetům získala?

Rozhodně nové přátele, podněty a kontakty. Díky kabinetu jsem poznala spoustu lidí. Pravidelně se setkávám s kolegy, kteří mě mají co naučit. Baví mě diskuze s nimi, protože se díky nim rodí nové nápady, srovnávají myšlenky a zodpovídají otázky.

Účastním se také školení a webinářů, které v rámci projektu SYPO vznikají a ke kterým mám přístup z první ruky. Vybírám si ty, které se mi mohou hodit do výuky, ale ještě raději mám ty, které mi mohou pomoct pochopit myšlení dětí, tím pádem ulehčit život.

Kde vidíte největší výzvy v rámci výuky vašeho předmětu?

Mojí základní výzvou a vizí je žáky neodradit od fyziky, chemie a přírodopisu. Nemaluji si, že pro tyto předměty nadchnu všechny žáky, ale snažím se dětem ukázat výhody znalostí z těchto oborů. Snažím se je učit pro život i mimo školu.

Jak se na kabinety a vaši účast v nich dívá vedení školy a kolegové?

Všichni ve škole vědí, že dělám ještě něco dalšího kromě učení hlavně díky Vepříkovi. Občas mě kvůli tomu na chodbě někdo zastaví. Kolegové z mého kabinetu ve škole pochopitelně vědí více a zajímají se. Vedení školy mě podporuje a nebrání se například poskytnutí prostor pro setkání učitelů.

Dvě mé kolegyně jsou také v kabinetu Matematika a její aplikace. Když mají čas, rády se účastní setkání, která chválí, protože se setkají s kolegy z jiných škol, vymění si zkušenosti a dozví se vždy něco nového.


Vystoupení Soni Daňkové na mezinárodní konferenci SYPO Quo vadis, kabinety ZDE.

Archiv věstníku Vepřík najdete ZDE.


Mgr. Bc. Soňa Daňková je členkou Krajského kabinetu Přírodovědné vzdělávání v Kraji Vysočina a učitelkou ZŠ Seifertova 5, Jihlava. 

Zpět