Praha, 6. 11. 2019
Projekt Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (SYPO) do praxe znovu zavádí historicky ověřené metodické kabinety. Začíná s národními a krajskými metodickými kabinety matematika a její aplikace, informatika a ICT a český jazyk a literatura. Dosud se do nich zapojilo 300 pedagogických odborníků, kteří se aktivně podílejí na vzniku sítě oblastních kabinetů. MŠMT řadí metodické kabinety mezi priority a garantuje jejich zachování ve školském systému. Projekt SYPO je realizován Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV) a je spolufinancován EU.
„Tradice metodických kabinetů v ČR je velmi dlouhá, učitelé je dobře znají a reakce na jejich obnovení jsou velmi vstřícné,“ říká Mgr. Josef Slovák, týmový manažer klíčové aktivity Kabinety, a dodává: „Do kabinetů, které představují platformu pro setkávání a výměnu zkušeností, se zapojují učitelé se zájmem o rozvoj oboru a o prohloubení kvalifikace své i kolegů.“ V národních kabinetech spolupracuje 42 odborníků ze škol, MŠMT, ČŠI nebo fakult, v krajských kabinetech je zapojeno 258 učitelů z celé ČR. Během existence projektu bude vytvořeno celkem 12 metodických kabinetů podle jednotlivých oblastí rámcových vzdělávacích programů.
Pro první tři existující metodické kabinety je připravena nabídka vzdělávacích akcí ve formě webinářů. Webové semináře jsou zaměřené na aktuální informace či nové trendy v jednotlivých oborech a oborových didaktikách. Na výběru témat se podílejí sami členové metodických kabinetů. Webináře jsou zařazeny do vzdělávací nabídky Národního institutu pro další vzdělávání a jsou zdarma. „Aby nabízené programy učitele zaujaly, musí být především praktické a připravované tak, aby je sami učitelé považovali za potřebné. I proto při přípravě většiny materiálů a kurzů spolupracujeme se zkušenými učiteli a řediteli,“ říká Mgr. J. Slovák.