Videonávody klasickou výuku sice nenahradí, jsou ale výborným pomocníkem

Výuka matematiky na 2. stupni ZŠ online? V době karantény je to nutnost. Na to, jak točit videonávody, a které publikované materiály případně můžete využívat, jsme se zeptali Václava Nádvorníka. Zástupce ředitele na ZŠ Londýnská v Praze, který vyučuje předměty Matematicko fyzikální základ a ICT, natáčí vlastní videonávody od roku 2008.

„Jen podle videonávodů se určitě učit nedá. Mohou být ale efektivní součástí výuky, jedním z nástrojů, ke kterým se můžeme kdykoli v budoucnu vrátit. A samozřejmě významně pomáhají v aktuální situaci při distanční výuce,“ vysvětluje hned v úvodu dalšího webináře projektu SYPO Václav Nádvorník.

Výukových podkladů je na internetu opravdu hodně. Společně jsme se podívali na několik kanálů a stránek autorů, jejichž tvorbu považuje lektor za nejlepší nebo něčím ojedinělou. Seznam doporučených odkazů pro výuku matematiky na 2. stupni ZŠ naleznete pod textem.

„Osobně rád a na prvním místě doporučuji „klasiku všech klasik“ v rámci online vzdělávání, kterou je pro mě Khanova škola. Ta má i jako jedna z mála svůj vlastní web. Všechna videa – nejen pro matematiku, ale i další předměty – jsou navíc již dostupná v českém jazyce. Když se podíváme do českého prostředí, za zhlédnutí určitě stojí videa Marka Valáška – „Matematikátora“. Ten se zaměřuje především na videonávody pro výuku matematiky na SŠ a VŠ, zpracovává ale také téma přijímacích zkoušek na SŠ a obecně učivo 9. ročníku. Stovky videí v uvolněné formě, která je žákům i studentům blízká, nabízí na svém YouTube kanálu také Tomáš Chabada. Dále jsem zmínil portál Dostudujte.cz nebo YouTube kanál Petra Kaššáka, který v posledních dnech natočil a uveřejnil obdivuhodné množství nových příspěvků,“ inspiruje lektor webináře.

A na co si dát při natáčení videonávodů pozor popisuje Václav Nádvorník v příspěvku Jak na videonávody na svém YouTube kanálu… „Videonávody točím 12 let. Vyzkoušel jsem různé techniky, například záznam obrazovky, natáčení tabule i další, ale nyní, v době domácí výuky, používám jednoduše flipchart a černou fixu. Celkově je důležité dbát na dobré osvětlení, psát čitelně a dostatečně velkým písmem i mluvit pomalu. A pozor na zaostření,“ nabádá.

Umístit vaše videonávody třeba na YouTube je velmi snadné. Sdílet je můžete také prostřednictvím běžných ICT platforem a dostupných systémů pro vedení online výuky, kterými se ve webinářích SYPO zaměřených na online výuku zabýváme. Nahrávat můžete také jednoduše obrazovku počítače a snadno můžete komentovat třeba powerpointovou prezentaci.

Další informace se dozvíte v našem webináři s Václavem Nádvorníkem zde.

Doporučené YouTube kanály a stránky:

Václav Nádvorník: https://www.youtube.com/user/adlif57/videos
Khanova škola česky: https://www.youtube.com/user/KhanAcademyCzech
Khanova škola web: https://cs.khanacademy.org/math
Marek Valášek: https://www.youtube.com/channel/UCLfEwNGlcQBpDiWbWnVa0Pg/videos
Tomáš Chabada: https://www.youtube.com/tomaschabada
Školy Březová: https://www.youtube.com/channel/UCuIYyzj3KHBCJDxCLlzfkpA
Petr Kaššák: https://www.youtube.com/channel/UC81BBf7TUrxXlaX_cMHW1EQ
Honza Vlček: https://www.youtube.com/channel/UC6OV3bc5FiAN379QO_xvMAg/videos
Matematikacz: https://www.youtube.com/channel/UCaf4qbeO5bouuQpQI_hILSQ/featured
Luděk Pinta: https://www.youtube.com/channel/UCvQixNoMZSYRy9rKA0bbk-A/videos
Radim Špilka: https://www.youtube.com/channel/UC01B-r-CdoosoVVGMrKOBew/videos
Číslíš nečíslíš: https://www.youtube.com/channel/UC9Wnr2XlBef7OP4vKUIH0rw
Dostudujte.cz: https://www.youtube.com/channel/UCS8oXaF8KbM06wnm_RL9VPg/videosDr. Matika: https://www.youtube.com/channel/UCM_zudhTi5AxpbZDM46Dajw
Matika Snadno: https://www.youtube.com/channel/UCPinEwWJEHyM91KxFQn0PiQ/videos


Autor: redakce SYPO

Zpět