Zeměpis: Poutavé aplikace zpestří výuku nejen v karanténě

Prstem po mapě – tentokrát trochu jinak: na displeji telefonu, tabletu nebo kurzorem v počítači…Navštivte sami i se svými žáky dobře známá místa a destinace, o kterých jste vždy jen snili! Náměty a inspiraci nejen pro „cestování online“, ale také práci s cennými statistickými daty jsme vám poskytli v dalším webináři projektu SYPO.

„Internetové aplikace ve výuce i při cestování používám rád a často. Jednoduše nainstalujete třeba Earth View, doplněk k prohlížeči Google Chrome. Díky němu se okamžitě můžete podívat kamkoli do světa. Krásně znatelné jsou zde třeba tvary georeliéfu.

Aplikace Google Earth pak kromě dalších zajímavých pohledů na naši planetu nabízí v sekci „Cestovatel“ rozmanité kvízy. Jsou v angličtině, to ale v rámci procvičování rozhodně nemusí být na škodu. Záložka „Projekty“ navede žáky k vytvoření efektivní animace. Během chvíle se mohu pomyslně přenést z jednoho konce světa na druhý. Animace mohou importovat třeba do svých prezentací,“ uvádí Jan Polák, učitel, lektor a také průvodce cestovní kanceláře.

Pro zobrazení podnebných pásů a planety Země spíše v celku lze využít aplikaci Atlas mapy. Je dostupná v češtině a nabízí spoustu přehledů a statistik. Podívat se můžeme například na pokrytí jednotlivých kontinentů i oblastí internetem. Projekt je novinkou portálu mapy.cz.

Klimatické podmínky na naší planetě nám podrobně přiblíží stránka Climate Charts. Ta poskytuje přehledně graficky znázorněné klimadiagramy. Zdrojová data a grafy můžeme využít při tvorbě výukových podkladů. Aplikace Wolframalpha se pak hodí nejen do výuky zeměpisu, ale také matematiky a statistiky. Zajímavostí jsou dohledatelná data z historie, týkající se například počasí; aplikace nabízí nepřeberné množství údajů v kategoriích Matematika, Věda a technologie, Společnost a kultura, Každodenní život. Všechny informace jsou dostupné v angličtině.

Nejen demografická data naleznete v aplikaci Worldometer, která aktuálně reflektuje také vývoj koronavirové pandemie.

Českou republiku zblízka pak můžeme snadno a online poznávat s českou „appkou“ Kdetosakra.Tu mohou zeměpisáři využívat třeba pro přiblížení našich regionů studentům.

Zdroje a odkazy pohromadě:


Autor: redakce SYPO

Zpět