Studenti navrhovali inovace pro zdravotnictví 

V pátek 4. listopadu soutěžili studenti v navrhování vlastních inovací pro české zdravotnictví. Vytvořili týmy a pracovali pod vedením profesionálních mentorů a expertů ze zdravotnictví. Každý tým si zvolil jednu z výzev, kterou jim formulovali experti jako klíčové pro aktuální stav českého zdravotnictví. Na návrhu a řešení týmy v průběhu celého dne pracovaly. EIT Health Innovation Day se uskutečnil v ČR už počtvrté, letos v Kampusu Hybernská na Univerzitě Karlově.

„i-Days je mimořádná akce. Pokaždé je to nabitá inovační energií, aktivními soutěžícími a jejich start-upovými nápady. Letos tu máme více účastníků než vloni a těší nás, že tu máme studenty a mladé lidi, které baví řešit výzvy pro zdravotnictví. Všichni pracují, povídají si a spolupracují, nemáme tady žádná tichá místa,“ říká za pořadatele Vojtěch Jíra z DEX Innovation Centre.

Hlavním tématem letošního ročníku i-Days byl Designthinking. Studenti se dozvěděli, jak vymyslet a prezentovat podnikatelský nápad, jak vyladit produkt a dostat ho na trh. Během celého dne jim byli k dispozici profesionální koučové a úspěšní manažeři přímo ze zdravotnických projektů.

Celou akci moderoval profesionální mentor Pavel Bartoš. Zkušený trenér představil základní principy metody Designthinking a studenty v navrhování jejich produktů a inovací trénoval.

Odbornou mentorkou byla Jana Prauseová, absolventka oboru Kontrola infekčních nemocí na London School of Hygiene and Tropical Medicine. „Podle mě jsou i-Days důležité pro studenty, lidi ze start-upů a zkrátka pro kohokoliv, koho zajímá vymyslet řešení nějakého konkrétního problému. I-Days pomůžou objevit, nad čím mají přemýšlet, jaké kroky udělat. Pro jednotlivce je obtížné realizovat svůj nápad, ale v týmu a s profesionální podporou to jde o dost lépe a s větší šancí na úspěch,“ vysvětluje Jana Prauseová, která nyní pracuje ve Švédsku pro nadaci Shifo.

Své zkušenosti studentům předal také Martin May. Martin pracuje jako konzultant pro větší nemocnice a zabývá se digitalizací zdravotnictví. Zaměřuje se na využívání mobilních aplikací, které zlepšují práci lékařů i dalšího personálu a v každodenním provozu zvyšují efektivitu poskytované péče.

Po dopoledním úvodním tréninku studenti vytvořili týmy. Dostali od mentorů 4 výzvy k řešení:

  1. výzva: Jak můžeme pacienty motivovat, aby o sebe lépe pečovali?
  2. výzva: Jak kontrolovat pacienty na dálku?
  3. výzva: Jak zlepšit kvalitu stravování v nemocnicích?
  4. výzva: Jak můžeme vyřešit bolesti hlavy, kterým čelí velcí dárci? /Globální fond, GAVI, Světová banka/.

Každý z tymů si jednu z výzev vybral a celé odpoledne pracovali na návrhu řešení. Na konci dne bylo jejich úkolem představit prezentaci. Vítězný tým se shodl na tom, že největším přínosem i-Days bylo získání zkušenosti, která jim pomůže v případě, že se rozhodnou podnikat. 

A co právě studenty na akci přitáhlo? Za všechny to shrnuje jedna ze soutěžících na letošním EIT Health Innovation Day studentka Adéla: „Zúčastnila jsem se téhle akce, protože mě lákalo poznat, co je to Designthinking. Studuji všeobecné lékařství na UK a ještě nikdy jsem o téhle metodě neslyšela. Zajímá mě všechno kolem inovací, co může posunout zdravotnictví do budoucna dál,“ říká studentka Adéla.

Na konci celého dne týmy předvedly své prezentace, ve kterých zazněly nápady a jednotlivá týmová řešení na jejich realizaci. Jako nejlepší tým experti vybrali „České kluky“, kteří pracovali na výzvě How to check patients remotely.

Tento tým míří na celoevropské finále, které se letos koná 24.-25. listopadu ve Vídni a kde se setkají nejlepší týmy z dalších zemí Evropy a poměří tady své síly a nápady.

Fotogalerie zde:

https://dex-ic.com/novinka-idays-2022-students-designed-innovative-products-for-healthcare


Autor: Vojtěch Jíra, programový manažer i-DAYS v ČR