Online výuka v malotřídce bez mailů, ajťáka a webu (i bez domény, opravdu)

Znáte osobně aspoň jednoho dospělého člověka, který nemá e-mail? Já ano. Také znám situaci mnoha mateřských škol a malotřídek v malých obcích. To vůbec nepíšu proto, abych se nějak chvástal, ale aby bylo jasné, že mám přehled. Hodně čtenářům totiž bude následující text možná připadat neuvěřitelný. Ale já nemám čas ani důvod si vymýšlet. Chci jen rychle pomoci těm, kteří to potřebují.

Zvládneme to bez ajťáka?

Stoprocentně ano. Jak si můžu být tak jistý? Potkal jsem a školil stovky učitelek mateřských a základních škol. Vím, jak umějí být šikovné a vím, jak často se (nezávisle na věku) podceňují. Přitom mají “ajfouny”, na které fotí děti, dělají koláže v mobilních aplikacích (o kterých jsem nikdy ani neslyšel) a “ládujou to na fejsbůk školky”. Vím, že se rozhodně nevyplácí podceňovat “ženskou na mateřský” a už vůbec ne “vesnickou učitelku” (o vesnických učitelkách před důchodem raději ani nemluvím).

A víte co? Když už jste tady, můžeme hned na začátku shodit ze stolu i řeči o tom, že jste na to staří. Nejste: jsou to stejné kecy, jako že vesnické školy jsou pozadu. Nejtěžší je začít, o tom vím své.

Nemáme web ani doménu, rodiče nemají e-maily

To je docela běžná situace. Škola nemá ani vlastní web, jenom sekci na stránkách obecního úřadu. A když chce škola něco v této sekci upravit, píše e-mail ajťákovi na úřad. Ten to tam pak někdy dá, až se k tomu dostane. Není to totiž většinou zaměstnanec úřadu, ale (mimo jiné) i obecní poskytovatel internetu, který dělá pro úřad “na fakturu” a občas se vám možná zajde podívat i na počítače do školy. Spíš ale ne, protože jste neměli čas na všechno čekat a tak se učitelky hodně věcí naučily vyřešit samy. Při troše cviku ten zaseknutý papír z kopírky vyndáte a hodně věcí vyřešíte tak, že vypnete a zapnete tu krabičku, na kterou jste se dřív báli sáhnout. A děti jsou taky šikovné!

Zkrátka potřebujete začít hned, být nezávislí na všem a všech ostatních a také potřebujete jednoduchý nástroj, který budou moci používat všechny učitelky a učitelé. A taky chcete, aby to bylo přístupné z mobilu a nikdo se nemusel nikam přihlašovat.

  • Založte si účet na Googlu. Nejspíš už ho ale máte. Ale jestli si ho zakládáte, napište si hned to heslo někam! Jsme teď všichni v ohromném stresu a zapomenout heslo je snadné (i uživatelské jméno, tak si ho taky někam napište).
  • Založte si blog na službě Blogger. Jo, starý dobrý blog je přesně to, co potřebujete. Jo, je to v češtině, nebojte. Příspěvky tam dáte i z mobilu, budou řazeny chronologicky (přesně to teď potřebujete, aby třeba rodič hned po návštěvě blogu viděl, jaké jsou aktuální úkoly, bez dalšího klikání a prolézání nabídek). Založit blog na službě Blogger opravdu zvládne “ženská na mateřský i úča před důchodem”, ne náhodou na vás při první návštěvě služby vyskočí obrázek s vařečkou a rendlíkem.
  • Pozvěte kolegyně a kolegy jako spoluautory, ať může příspěvky přidávat každý učitel. Jestli ještě nemají Google účet, tak ať si ho založí. Je důležité, aby měl každý autor blogu svůj uživatelský účet. Nikdy nesdílejte jedny přihlašovací údaje s více lidmi.
  • Vytvořte štítky pro jednotlivé třídy nebo předměty, podle toho co vám vyhovuje. Nebojte, můžete to později změnit. Ale lepší je o tom nejdřív popřemýšlet, než něco později třikrát měnit (to platí univerzálně).
  • A je to: učitel může přidat příspěvek, dá mu štítek a hned je to “na webu”. A dokonce je možné ten příspěvek naplánovat, takže si ho v klidu připravíte třeba v neděli u televize (to zvládnete z mobilu, nemusíte kvůli tomu k dětem na počítač) a naplánujete si jeho zveřejnění třeba na pondělí, ať nejsou žáci zbytečně ve stresu.

Hotovo, nyní máte použitelný “web”, kam se každý dostane bez přihlášení. Bude mít sice adresu třeba https://zsklanovice.blogspot.com/, ale to zvládnete i nadiktovat do telefonu. Jasně, že to i tak někdo napíše s cz na konci, ale s tím služba počítá a hned ho přesměruje k vám.

Nešly by nějak jednoduše i webové stránky?

Šly a je na to úžasný nástroj, taky od Googlu. Viděl jsem desítky nádherných stránek, které s ním zvládly učitelky za pár hodin. Jmenuje se Weby Google a najdete ho na https://sites.google.com/ (taky je to v češtině).

S adresou je to horší, protože ta bude ve tvaru https://sites.google.com/view/zsklanovice, ale můžete si koupit vlastní doménu (“adresu”) a nastavit web tak, aby byl dostupný rovnou na adrese https://zsklanovice.cz (prosím vás, ty Klánovice uvádím jen proto, že si je pamatuju z úžasné knihy Kluci, holky a Stodůlky). Není to složité, ale je to “na dýl” a bude moc dobře, když vám s tím pomůže někdo, kdo už doménu kupoval.

Ale my nechceme nic “od Gůglu”!

Nevadí! Klidně se podívejte na https://wordpress.com/, kde si můžete zdarma založit blog v redakčním systému WordPress. Možnosti budou podobné, ale chce to víc času a péče. A taky přijdete o tu krásnou provázanost s Google diskem atd. Podobných služeb je hodně.

Zdroj: https://www.facebook.com


Autor: Václav Maněna, učitel ICT na lyceu v Březové, spoluautor knihy Moderně s Moodlem: jak využít e-learning ve svůj prospěch, spoluautor YouTube kanálu Videovýuka, správce skupin Výuka informatiky a Moodle CZ & SK. Několik let připravoval budoucí učitele informatiky a školil ICT koordinátory na Univerzitě Hradec Králové. Má mnohaleté zkušenosti se zaváděním vzdělávacích technologií na ve školství.

Zpět