Online tabule je šikovným pomocníkem pro výklad i procvičování látky

Lze přenést školní tabuli do digitálního světa? Ano, a je to dokonce velmi snadné. S aplikací Microsoft Whiteboard zvládnete mnohé. Vaše výstupy navíc budete mít vždy k dispozici a můžete je jednoduše sdílet se studenty, ostatními učiteli i rodiči. Aplikaci oceníte také v této době, kdy můžete pracovat se studenty společně – i když „jen“ online… Pojďte se inspirovat v dalším webináři projektu SYPO.

Aplikace Microsoft Whiteboard je na trhu více než tři roky. Je dostupná v českém jazyce a pro školy je k dispozici zdarma jako součást balíčku Office 365 Education. A zdarma je také pro koncové uživatele v případě, že mají soukromý Microsoft účet. Aplikace je tzv. multiplatformní, což znamená, že existuje její verze pro počítače s operačním systémem Windows a samozřejmě také pro mobilní telefony a tablety se systémem iOS (Apple). Navíc funguje webová verze, kterou můžete spustit v běžném internetovém prohlížeči.

Vkládat obrázky a fotografie z bohatého výběru, který aplikace nabídne, během chvilky načrtnout všemožné grafické obrazce nebo využít jednu z mnoha šablon – třeba pro znázornění SWOT analýzy…To vše na pomyslné tabuli – tedy ve vašem počítači, tabletu nebo telefonu – zvládnete opravdu hravě. Jan Amos Komenský by měl radost! Funkce a postupy jsou velmi intuitivní a navíc vás práce bude bavit! Podívejte se na krátké ilustrační video…

Na tabuli můžete jednoduše kreslit a psát tak, aby to viděli ostatní. Online tabuli můžete sdílet se svými žáky, a ti do ní mohou psát třeba z mobilu, v podstatě odkudkoliv. Aplikaci snadno spustíte třeba v prostředí Microsoft Teams. Vaše tvorba se navíc automaticky ukládá. Výsledek pak můžete stáhnout a poslat žákům ve formě obrázku.

„V průběhu těch třech let prošla aplikace značným vývojem. Pozitivní je, že stále přibývají nové funkce a v budoucnosti se určitě můžeme těšit na další. Na webináři jsme si ukázali opravdu jen to základní…Nebojte se vyzkoušet další funkce. Tady opravdu nemůžete nic pokazit. Zapojte své žáky, tvořte společně nebo je vyvolejte před tabuli tentokrát tak trochu jinak,“ říká Karel Klatovský, manažer vzdělávacích programů v české pobočce společnosti Microsoft, lektor a také autor více než dvou desítek učebnic se zaměřením na IT technologie ve školství.

Náměty pro vaši práci a zapojení ICT do výuky naleznete na blogu lektora; konkrétní rady, tipy a návody také na webu společnosti Microsoft.


Autor: redakce SYPO

Zpět