CMŠ Srdíčko v Praze v době koronavirové

V pondělí 16. března 2020 jsme byli nuceni z důvodu omezení šíření nemoci COVID-19 uzavřít mateřskou školu pro děti, neuzavřeli jsme ji však pro pedagogické a provozní pracovníky. Hned v pondělí jsme začali s přípravami podpory pro rodiče, kteří byli nuceni zůstat doma se svými dětmi. Na webových stránkách mateřské školy přibyl v první týdnu odkaz DOMÁCÍ ŠKOLA. Zde mají rodiče dětí možnost nalézt odkazy na volně přístupné kvalitní materiály pro činnost s dětmi. Stejně tak jsme se zaměřili na výběr pořadů pro děti v České televizi v rámci vysílání Déčka. V kontaktu jsme také s některými církevními mateřskými školami napříč ČR, které uvažují podobně. Rodiče nezahltit požadavky, ale hlavně je podpořit v této nelehké době. Vzájemně si odkazujeme na své „domácí školy“.

Jeden malý úkol přece jen děti dostaly. Mohou prostřednictvím svých rodičů zaslat něco ze své činnosti doma – obrázek, výrobek, písničku… na e-mail mateřské školy, nebo prostřednictvím FB zprávy.

Ve druhém týdnu uzavření mateřské školy jsme nabídku pro rodiče rozšířili o On-line výuku. Na webu CMŠ Srdíčko se objevil další odkaz, tentokrát ON-LINE VÝUKA. Paní učitelky i paní asistentky vytvořily krátká videa s výukou písniček, básniček, čtením pro děti a také začaly zpracovávat různé vlastní fotonávody na jednoduché činnosti s dětmi doma. Děti tak mohou vidět i své paní učitelky prostřednictvím těchto nahrávek. A mají se na co těšit, protože další videa i návody budeme postupně přidávat.

Z reakcí rodičů, které nám přicházejí, se zdá, že se nám domácí škola daří. Samozřejmě, že nám děti ve školce chybí a možná i my chybíme dětem, ale nějak se s celou situací musíme naučit vypořádat. Karanténu jsme přijali jako příležitost. Příležitost naučit se správně využívat digitální technologie, příležitost volit  priority, příležitost ke ztišení, příležitost k obnovení vztahů v rodinách i v práci, příležitost k zamyšlení nad smyslem toho, co děláme…

V CMŠ Srdíčko jsme karanténu přijali i jako příležitost pomoci druhým. A tak jsme kromě přípravy materiálů pro děti a jejich rodiče začali šít i roušky pro potřeby Farní charity Stodůlky.

CMŠ Srdíčko v době koronavirové stále žije.


Autorka: Mgr. Eva Kuchyňková, ředitelka Církevní mateřské školy Srdíčko , Praha

Zpět