Mohou si žáci experimentovat z domova bez příslušeného vybavení? Jak si doma vyzkoušet experiment na elektromagnetickou indukci, měřit radioaktivní záření, nebo provádět ohyb světla na štěrbině? Jednoduše!

Matematicko – fyzikální fakulta UK v Praze umožňuje právě taková měření provádět a to na dálku z domova. Jedná se o seznam vzdálených experimentů vytvořených se školním experimentálním systémem ISES (Internet School Experimental System) a softwarem iSES Remote Lab SDK.

Experimenty jsou doplněny texty s teoretickým základem, obrázky, grafy, odkazy na měření, videa, atd. Při provádění experimentu můžete přímo sledovat, jak se daný měřený prvek chová (točí, kmitá, svítí, apod.) s pocitem, že jste právě v laboratoři. Naměřená data pak můžete klasicky vyhodnotit a vytvořit z měření protokol.

Určitě využijí učitelé při zadávání laboratorních úloh vzdáleně, nebo přímo žáci a studenti při zpracování různých seminárních prací a projektů. Může být i inspirací pro následné provedení reálného pokusu v domácích podmínkách. Ale to je opravdu už pro skutečné fyzikální nadšence.

S chutí do toho!

Odkaz zde: https://eedu.eu/


Autor: Mgr. Jaroslav Vyskočil, odborný krajský metodik V Libereckém kraji

Zpět