Uspořádejte online výstavu při výuce literatury

Kdo může, vystavuje online. Muzea, knihovny i jiné kulturní instituce se nyní snaží zpřístupnit veřejnosti alespoň prostřednictvím virtuálních výstav a prohlídek. Ústav pro českou literaturu AV ČR již delší dobu nabízí možnost uspořádat výstavu v rámci školy či jiné instituce zdarma. Instalovat panely ve školách sice nyní nepůjde, ale je možné si výstavy stáhnout a poté využít pro vzdělávací účely. A to zcela zdarma, bez registrace. Ústav pro českou literaturu má jedinou podmínku, a to informovat o použití výstavy prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Žákům pak online poskytnete vámi vybrané panely, můžete využít i doprovodné didaktické materiály, doplnit o své vlastní a online výstava je hotová. Vše naleznete v edici nazvané Literatura ke stažení na webových stránkách Ústavu pro českou literaturu: https://www.ucl.cas.cz/cs/verejnosti-a-skolam/literatura-ke-stazeni.

Jaká témata výstav jsou k dispozici? Můžete si vybrat výstavu zaměřenou na konkrétní literární osobnost: Jiří Kolář a jeho kladenské období, výstava o životě a díle Václava Hájka z Libočan, Jaroslava Vrchlického, Karla Jaromíra Erbena (s pracovními listy) či výstava zabývající se literárním odkazem Mistra Jana Husa.

Starší literatuře jsou věnovány výstavy Četba dětí Otce vlasti (s QR kódy vedoucími k doplňujícím materiálům) představující některá díla vzniklá v časech Karla IV., dále výstava Král se špatnou pověstí mapující nejen život Václava IV., ale především kulturní a literární kontext přelomu 14. a 15. století. Pokud zrovna „probíráte“ tematiku rukopisů, pak využijte výstavy s názvem Rukopisy královédvorský a zelenohorský jako příběh české kultury (doplněná o kvízy a další materiály).

Novější literární érou se pak zabývají výstavy Literární kronika první republiky, demonstrující, že kdysi se u nás psalo i četlo nejen v češtině. Osa avantgardní Prahy (s pracovními listy) přináší informace o pražských místech, které ve 20. a 30. letech minulého století sehrály při kulturním a literárním životě významnou roli. Velmi zajímavá je výstava Přepisovat a šířit výslovně zakázáno! Mapující český samizdat od roku 1949 do roku 1989.


Autorka: Mgr. Lenka Burganová, odborný krajský metodik v Ústeckém kraji

Zpět