Spolupráce pedagogů s činohrou Divadla J. K. Tyla v Plzni

Situace, kdy se náš život na nějakou dobu přenesl z reality do virtuálního světa, podpořila kooperaci napříč různými obory. Takto se například prohloubila spolupráce pedagogů druhých stupňů škol na jižním Plzeňsku sdružených díky MAS Aktivios s členy činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Čas trávený v karanténě tak pedagogové využili mimo jiné k vyhledávání vhodných děl z povinné a doporučované četby, ty pak byly převedeny do zvukové podoby díky členům činohry DJKT. Vznikla tak řada audio ukázek z vybraných literárních děl, které mohou učitelé v rámci své výuky využít, ať už v tomto neobvyklém období nebo třeba v rámci další prezenční výuky.

V úvodní části nahrávek se posluchač seznamuje s autorem literárního díla a je uveden do kontextu doby, ve které dílo vznikalo. Pokud se v textu vyskytují slova, která se v současné době již příliš nevyužívají, je zde také prostor pro jejich vysvětlení. Následuje samotná ukázka z konkrétního díla přednesená členy činohry DJKT. Poslechnout si tak můžete ukázky například z tvorby Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudy či Franze Kafky nebo také pohádku od bratří Grimmů či Petiškovy Staré řecké báje a pověsti. Nejen žáci, ale také jejich rodiče či prarodiče si tak mají možnost připomenout autory známé ze svých školních let a nostalgicky si zavzpomínat, jak podobně poslouchali vyprávění pohádek od Karla Jaromíra Erbena z gramofonových desek.

Nahrávky si můžete poslechnout na facebookových stránkách činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni. Přeji příjemně strávený čas.


Autorka: Bc. et Bc. Petra Duspívová Hlávková, odborná krajská metodička v Plzeňském kraji

Zpět