Co si koupit do výuky (až to půjde nebo když budou prachy)

Tento text vznikl hlavně proto, abych ho mohl odesílat jako odpověď lidem, kteří chtějí doporučit nějaké zařízení do výuky. Dalším důvodem je, že chci pomoci ostatním a ušetřit jim hodiny (dobře, desítky hodin) gůglování a zkoušení slepých uliček. Abych si zachoval čisté svědomí, píšu pouze o věcech, které mohu doporučit na základě vlastních zkušeností nebo dlouholetých zkušeností kolegů z praxe. Pokud s něčím nemám žádnou zkušenost, tak to v textu nenajdete (výjimka je kapitola Nádherné hračky). Zároveň v textu nenajdete věci, se kterými mám špatné zkušenosti a nechtěl bych je používat ani za trest. Nepíšu o nich proto, že nechci nic pomlouvat a navíc jsme každý jiný, takže vám by naopak mohly vyhovovat. V textu uvádím odkazy do e-shopů. Je to proto, že jsou v nich informace přehledné a v češtině. Nemám z toho žádnou provizi ani žádný e-shop nepreferuji, spíš je to první co mi vypadlo z Googlu.
 
Často čtu, jak některé školy “zvládly online výuku za několik dnů”. Já tak dobrý nejsem, zabývám se tím již několik let a stále bych neřekl, že jsem to zvládl. A také si nevzpomínám, že by se mi kdy něco povedlo za pár dní. V následujícím textu se s vámi podělím o několikaleté praktické zkušenosti. Je to dlouhé, ale můžete přeskočit jen na kapitolu, která vás zajímá. 

Druhý monitor

Druhý monitor se hodí vždycky, protože vám strašně moc usnadní a zrychlí práci. Při online konzultaci se hodně hodí, když máte na jednom monitoru otevřený program pro online komunikaci a na druhém monitoru máte otevřené okno aplikace, které sdílíte ostatním. Při opravování úkolů a jiných prací je skvělé mít na jednom monitoru seznam žáků a na druhém opravovat úkol. Je dobré mít otevřený třeba odevzdaný úkol studenta na jednom monitoru a komentář psát do Google Classroom (nebo něčeho jiného) na druhém monitoru. Druhý monitor můžete získat někdy zdarma, protože se třeba válí ve skladu nebo je u nějakého počítače k vyřazení. Jestli si chcete druhý monitor koupit, není nutné moc utrácet. I levný druhý monitor bude lepší než jeden. Jestli utrácet chcete, je frajeřina koupit velký monitor, který se dá otočit na výšku. Pořízení druhého monitoru má často jednu nevýhodu: zjistíte, že chcete třetí, který se ale už nikam nevejde :-)

Sluchátka a mikrofony

Zvuk je důležitý při online konzultaci i natáčení výukových videí. Existuje hodně možností, každému vyhovuje něco jiného a různé situace si žádají odlišné vybavení.

Herní sluchátka a náhlavní soupravy

Já náhlavní soupravy nesnáším. Připadám si v nich jako Otík z Vesničky (viz níže) a většinu jejich vlastností považuji za nevýhody. Když natáčím videa nebo mám online konzultaci, potřebuji se cítit příjemně. Nemá cenu si vědomě komplikovat situaci tím, že do ní začlením něco, co mi bude práci znepříjemňovat. Je to stejné jako když jedu školit na druhý konec republiky: musím si zajistit dobré spaní a jídlo, jinak nebudu v pohodě a druhý den ráno na tom proděláme všichni. Hodně učitelům ale náhlavní soupravy vyhovují. Navíc je docela pravděpodobné, že na škole už náhlavní soupravy máte (ty herní se často dávají jako bonus k počítačovým sestavám a někdy se kupují záměrně do jazykových učeben). Většinou je najdete ještě zatavené v původním balení ve skříni na učebně nebo někde u ajťáka. Když vám budou vyhovovat, nemusíte nic řešit. Pokud vám náhlavní souprava vyhovuje, tak ji používejte, protože i ty levnější mají mikrofony a sluchátka dostatečně kvalitní pro potřeby online výuky. Navíc máte mikrofon neustále ve stejné vzdálenosti od úst a jste díky tomu pořád stejně slyšet, i když třeba otočíte hlavu.

Za vyzkoušení stojí určitě i takové to “drátové handsfree”, které jste nejspíš dostali k telefonu a možná ho máte ještě zabalené. Každý s ním vypadá o dost líp (někdo dokonce zatraceně sexy), uslyšíte dobře zvuk ze sluchátek a zároveň i okolní zvuky (to se hodí třeba když máte online konzultaci doma a zároveň potřebujete slyšet, kdyby někdo zvonil nebo se vás manželka ptala, co chcete k večeři). Zvuk ze sluchátek i mikrofon jsou většinou kvalitní, protože je to určeno k telefonování a poslouchání hudby z mobilu. I když drátové handsfree nemáte, zkuste ještě zapátrat v krabičkách od mobilů ostatních členů rodiny nebo si nějaké kupte, jsou levná (i od Applu). Když takové handsfree připojíte k počítači, možná nebude fungovat. Je to tím, že konektor jack 3,5 mm má dvě varianty (TRS a TRRS). Handsfree z mobilů používají variantu TRRS (jedna zdířka pro sluchátka i mikrofon), kterou najdete spíš u notebooků. Starší notebooky a stolní počítače mají většinou jednu zdířku pro sluchátka a jinou pro mikrofon, takže budete potřebovat ještě redukci. Je to pěkný opruz (ale zdaleka ne takový jako s bezdrátovými soupravami). Podrobněji to ukazuji v následujícím videu, ve kterém najdete informace i ke klopovým mikrofonům.

Klopové mikrofony a jedna parádní vychytávka

Drátové klopové mikrofony představuje video výše. Stejně jako u náhlavních souprav si dejte pozor na konektor jack, hlavně když ho chcete připojit k mobilu. Můžete to vyřešit redukcí, ale je lepší na to myslet dopředu a koupit rovnou mikrofon se správným konektorem. Každá redukce představuje možné problémy navíc. Pokud vám nevadí, že budete propojeni s počítačem nebo mobilem drátem, podívejte se i po mikrofonech s konektorem USB. Já používám RODE Lavalier GO (jo, vím že RODE se správně píše RØDE, ale v českých e-eshopech je to většinou RODE), ale i levnější mikrofony často odvedou dobrou práci. Hodně kvalitní jsou mikrofony Sennheiser, ale jsou dražší. Ale je to nádhera! Vážně! No nic, radši jdeme dál :-)

Když točíte výukové video na počítači nebo máte online konzultaci, snímá kopový mikrofon váš hlas a nezabírá tolik zvuky klávesnice a klikání myši. Je pořád ve stejné vzdálenosti a nepůsobí rušivě. Často také aspoň částečně vyřeší problémy s ozvěnou. Když natáčíte výukové video u tabule nebo předvádíte nějaký pokus a stojíte dál od kamery, zajistí vám klopový mikrofon kvalitní zvuk. Kamera zabírá tabuli a učitele, který je zkrátka moc daleko a navíc se různě otáčí. V takovém případě potřebujete buď náhlavní nebo klopový mikrofon, který připojíte do bezdrátové stanice (tu si dáte třeba do kapsy nebo za pas). Zvuk se pak přenáší bezdrátově do přijímače, který je připojený třeba k počítači, mobilu nebo kameře. Máte svobodu, je to pohodlné a netrápíte se tím, že byste zakopli o kabel (jednou jsem takto při školení málem sundal ze stativu celou kameru). Pokud to má za něco stát, nebude to levné. O Sennheiserech raději mluvit nebudu, protože byste mě považovali za šílence, co nikdy nebyl ve škole. Můžete si také koupit něco co bude docela kvalitní, ale přijímač bude velký a také bude vyžadovat samostatné napájení.

Nebo si můžete (jako já) pořídit RODE Wireless GO. Odolával jsem (a šetřil na něj) hodně dlouho, ale teď vím že jsem ho měl koupit dávno. Je to maličký bezdrátový mikrofonní systém, který má ve vysílači zabudovaný mikrofon, takže si tu malou krabičku můžete připevnit rovnou na tričko nebo košili. Kromě toho můžete ke krabičce připojit i klopový mikrofon, ale ten vestavěný je hodně dobrý. V balení jsou i dvě ochrany proti větru, které vám usnadní natáčení venku. Je to malá, kvalitní sada s hodně snadným ovládáním.

Stolní mikrofony

Stolní mikrofony se hodí v mnoha situacích, využijete je třeba když chcete nahrávat více lidí. Lepší jsou mikrofony, které se zapojují do USB. Vyhnete se s nimi problémům s rušením a snížením kvality (konverze signálu, přechodové odpory, nekvalitní zvuková karta a jiné laskominy). Kvalita zvuku z USB bude dobrá, i když máte v počítači nekvalitní zvukovou kartu (jednoduše řečeno mají vlastně USB mikrofony vlastní zvukovou kartu). Když jsem slyšel Samson Go Mic pro, byl jsem nadšený. Když jsem ho pak viděl, hned jsem se do něj zamiloval :-) Je to maličký USB mikrofon, který můžete dát na stůl nebo ho připevnit na monitor nebo malý stativ (lépe bude snímat hlas a méně budou slyšet údery klávesnice). Navíc má přepínatelnou charakteristiku, takže může být všesměrový (snímá více lidí sedících vedle sebe nebo kolem mikrofonu) nebo směrový (zaměří se na vás a nesnímá tolik zvuky z okolí). Nahrávání indikuje diodou a má i kontrolu clippingu (když do něj mluvíte moc nahlas, začne svítit červeně). Vyrábí se několik let, dnes už není drahý a za ty peníze vám poskytne pohodlné ovládání, dostatečně kvalitní zvuk a díky přepínání charakteristiky vlastně nahradí dva mikrofony.

Hodně oblíbené jsou i dražší mikrofony. Klasika je Blue Yeti, RODE NT-USB (případně varianta RODE NT-USB mini) nebo Samson Meteor, ale podle mě jsou k online výuce zbytečně drahé a jejich kvalitu nejspíš nevyužijete. Ale jestli si chcete udělat radost, tak mikrofony jsou k tomu vhodné, protože stárnou nejméně a nejspíše přežijí několik počítačů.

Směrové mikrofony aneb pozor, přijede expert!

Někdy se stane, že do školy přijede zajímavá osobnost nebo odborník, jehož vystoupení nebo školení chcete nahrát. S obrazem není takový problém (přinejhorším použijete mobil), ale horší je zvuk. V ideálním případě má přednášející klopový mikrofon s bezdrátovým vysílačem, který přenáší zvuk do přijímače připojeného ke kameře. Někdy to ale nejde třeba proto, že bezdrátový mikrofon nemáte nebo jich máte málo (typicky když přijede víc lidí nebo je diskuze třeba před tabulí a kamera snímá vystoupení z pozice žáka v lavici). Některé kamery si s tím docela dobře poradí a nahrají zvuk v docela použitelné kvalitě i na vestavěný mikrofon. Spíš to ale dopadne tak, že vše slyšíte “z dálky” a jako bonus se může přidat ozvěna :-)

Druhou možností je připojit ke kameře směrový mikrofon. Hodně dobrý je směrový mikrofon RODE VideoMIC PRO. Natočil jsem na něj všechny konference a přednášky odborníků a desítky hodin videí z výuky. Ani při natáčení rozhovorů venku mě nikdy nezklamal. Dokonce jsem s ním natáčel i divadelní představení z hlediště a výsledek byl hodně dobrý. Je drahý, ale ušetří vám hodně práce a poskytne skvělou kvalitu (žádné z videí jsem nikdy nemusel upravovat). Bude se vám hodit také v případě, že chcete nahrávat na zrcadlovku. Nejspíš takovou kvalitu nepotřebujete, ale jestli si chce třeba škola koupit jeden univerzálně použitelný směrový mikrofon, je to dobrá volba. RODE dělá i levnější skvělé směrové mikrofony (třeba VideoMic GO), ale ne všechny jsou vhodné k digitální zrcadlovce.

Naprosto úžasný zvuk (za ty peníze) poskytne digitální záznamník ZOOM H1n. Sám o sobě je to skvělý diktafon, se kterým si klidně můžete sednout na přednášce do vzdálenější řady, namířit na řečníka a nejspíš pořídíte dostatečně kvalitní záznam. Jenže on může fungovat jako kvalitní směrový mikrofon, který můžete připojit ke kameře. Také k němu můžete připojit třeba klopový mikrofon nebo jiný externí mikrofon.

ZOOM dělá i jiné úžasné mašinky, stejně jako TASCAM. Asi s ničím od těchto značek nešlápnete vedle. Ale nejspíš vám bude stačit ZOOM H1n a za ušetřené peníze si kupte boty od Aligátora, ve kterých jak známo také nemůžete šlápnout vedle.

Kamery

Klidně točte na mobil (řekl jsem “na mobil”, ne “na výšku”) a na webkameru v notebooku, pokud vám kvalita vyhovuje. Důležité je, aby na videu bylo vidět co potřebujete. Neděláte celovečerní film ani reklamu. Děláte výukové video, které možná za pár týdnů zastará. Nejvíc důležitý je učitel. Pokud se kvůli točení videí zblázníte, stejně už žádné další výukové video nenatočíte. Tohle zatím hodně lidem nedošlo.

Webové kamery

Pokud budete kupovat novou webovou kameru, měla by mít rozlišení Full HD (1920 x 1080). Žádné HD, HD ready, 720p a jiné. K online konzultaci nebo videohovoru to stačí, ale nejspíš budete chtít točit i výuková videa se záběry na tabuli, flipchart nebo papír.

Je fajn, když má kamera možnost připevnění na stativ. Krom toho je důležité, aby rychle ostřila, pracovala dobře i při horším osvětlení a měla kvalitní záznam zvuku. To jsou parametry, které se většinou z technických údajů moc nedozvíte, ale na YouTubu je hodně recenzí. Vy máte navíc štěstí, že čtete tento text :-)

Hodně oblíbená je Logitech C920, kterou používají i profesionální youtubeři a já :-) Umí rychle ostřit, má kvalitní obraz, stereo mikrofony (hodí se třeba když před počítačem sedí více lidí) a jde připevnit na stativ, což je při výuce velmi užitečné. Mohu doporučit i C922 nebo C920s (má krytku kamery). C930 je skvělá, ale podle mého do školy zbytečně drahá. Ale má zorný úhel 90° (zorné úhly si můžete vyzkoušet).

Obecně mohu říct, že se značkami Logitech a Microsoft se nespletete.

Digitální kamery a stativy

Digitální kamery poskytují kvalitnější záznam než webové kamery. Většinou mají stabilizaci obrazu (chtějte vždy optickou, fakt) a můžete s nimi zoomovat (přibližovat). To se hodí nejen při tvorbě výukových videí, ale také když zaznamenáváte průběh školení nebo vystoupení experta. Nebo Maněny :-) K digitální kameře si pořiďte stativ. I levný stativ je lepší než žádný (z ruky to fakt dobře nenatočíte a navíc nepotřebujete někoho dalšího, aby obsluhoval kameru). Protože stativy prakticky nestárnou, doporučuji dražší. Dobré stativy za rozumné ceny dělá Velbon a Manfortto, ale určitě vám někdo doporučí i jiné dobré značky. Stativů existuje strašně moc a mohla by se o tom napsat celá kniha, tak aspoň doporučím, abyste si ke kameře pořídili stativ s fluidní hlavou. Fluidní hlava vám usnadní plynulé pohyby kamery (tzv. švenkování nebo panning) při sledování objektu (třeba když následujete pohyb učitele před tabulí). Češi jsou prý ve švenkování mistři, takže je fluidní hlava nezbytná. Jo počkat, to je švejkování, tak nic. Raději jdeme dál :-)

Akční kamery pro tělocvikáře, hudebníky i ostatní

Tělocvikáři nejspíš znají akční kamery GoPro, které jsou špičkové. Pokud jde o kvalitu, mohu je doporučit. Levnější alternativu představují kamery SJCAM. Jsou parádní a kvalita je srovnatelná, pro potřeby výuky víc než dostačující. Pokud jedete s dětmi na vodu a chcete točit video, určitě bude lepší použít kameru a mobil nevytahovat. Utopit kameru bolí míň než utopit telefon. Nejde ani tak o peníze, ale spíš o to, že telefon je nejen na vodáckém kurzu důležitější. Akční kamery mají i jiné využití. Někdo na ně nahrává přednášky, protože mají široký úhel záběru (takže se na ně vejde učitel i s tabulí a mírná deformace obrazu, tzv. “rybí oko” většinou tolik nevadí), jsou malé jednoduché na ovládání. K některým jde připojit externí mikrofon. Dále je využívají hudebníci, protože akční kameru můžete snadno umístit třeba na krk kytary atd. Uplatní se také při různých pokusech a populární jsou časosběrná videa (třeba jak něco roste).

Nádherné hračky

Nejspíše je nepotřebujete, ale kdybyste fakt chtěli utrácet, je dobré o nich vědět. Takové to “co si koupit, kdyby zbyly prachy”. Tohle je jediná výjimka v mém textu, protože nic z této kapitoly jsem osobně nevyzkoušel (ani to zatím třeba není na trhu), ale mohu vám ušetřit googlování a poradit, na co se zaměřit.

Sony ZV-1 je vlastně takový hodně chytrý foťák, který se snadno používá. Ve spojení se stativem v něm získáte univerzálního a snadno ovladatelného pomocníka, který vám nejspíš nahradí i “větší” videokameru. Pro učitele je úžasné, že úplně automaticky a rychle přeostří, pokud budete chtít na kameru ukázat nějaký předmět (tato funkce se jmenuje showcase) a také nádherně rozmazává pozadí. Hezky je to vidět v následujícím videu.

Logitech BRIO ULTRA HD PRO je webová kamera, která umí 4K video (4 096 x 2 160). Ale hlavně umí přepínat zorné pole (90°, 78° a 65°). To se hodí třeba v případě, že děláte online konference nebo výuku s více lektory. Také to využijete na online poradách. Kromě toho má skvělý obraz.

Logitech C980 StreamCam vypadá úžasně. Umí natáčet video s frekvencí 60 snímků za sekundu. Hodila by se na záznam chemických a fyzikálních pokusů . Šla by také použít jako vizualizér. Automaticky sleduje chodící osobu. Snad ji brzy zlevní :-)

Příslušenství

Greenscreen se hodí k natáčení výukových videí, ve kterých chcete lektora vložit na jiné pozadí. To má několik výhod. Jednak můžete nahradit rušivé pozadí něčím jiným a také zbude více místa na snímanou obrazovku. Při prezenční výuce jdou s greenscreenem dělat úžasné věci, které děti baví. Já mám Elgato Green Screen. Dá se snadno přenést, vytáhnout a použít. Žádný opruz s napínáním a sestavováním konstrukce. Je to snadné, rychlé a plátno je vždy napnuté. Po natáčení ho jednoduše složíte a uklidíte. Podobné (a o něco levnější) je Arozzi Green Screen, ale zabere víc prostoru kvůli trojnožce. A už to není taková frajeřina :-) Jestli máte šikovného školníka, zelená tapeta nebo jedna zeď natřená na zeleno dokáže divy (ale to je na práci s dětmi, točit výukové screencasty s tím moc nejde, protože byste si museli přenést počítač).

Elgato Cam Link 4K je chytrá redukce, do které můžete zapojit digitální kameru nebo zrcadlovku a udělat z ní tak webovou kameru. Učitel může třeba stát před tabulí a učit v Teamsech nebo Google Meetu. Kvalita obrazu je většinou lepší a hlavně můžete zoomovat a nasměrovat si kameru jak potřebujete. Mimo jiné tak můžete elegantně “obejít” limit na živé vysílání na YouTubu, které je z mobilu dostupné jen pokud má váš kanál 1 000 odběratelů. Kdežto z počítače s webovou kamerou můžete vysílat živě snáze.

Pokud to myslíte vážně, nejspíš budete potřebovat i přídavná světla. Doporučuji LED s regulací intenzity a barevné teploty. Já mám několik let dvě světla Aputure Amaran AL-M9, protože jsou malá, výkon mi stačí, mají difuzéry, barevné filtry a mají v sobě akumulátor. Ale není to nutné. Spíš to sem píšu proto, abyste si uvědomili, proč nedosahujete stejné kvality jako youtubeři, kteří vysílají z obýváku. Je to proto, že v tom obýváku mají zařízení za desítky tisíc (pěkně je to vidět v následujícím videu). K ničemu to nejspíš nepotřebujete a jestli chcete něco vylepšit, zaměřte se nejdřív na mikrofon (pokud nemáte zvuk dostatečně kvalitní už teď).

Notebooky a tablety

Jestli hledáte lehké, snadno přenositelné a odolné zařízení s Windows, stojí za to se podívat na Microsoft Surface Go 2. Já ho nepoužívám, ale hodně učitelů z praxe si ho chválí (i předchozí generaci). V kombinaci s tužkou a klávesnicí v něm získáte výkonného pomocníka pro opravování písemek večer u televize. A tvořit výukové materiály s ním jde dobře, protože má dvě kamery. A ta tužka se fakt hodí. Podívejte se něj hned (doporučuji recenzi), protože brzy budou na školy horem dolem chodit nabídky, abyste si právě tohle koupili ze “šablon”. Klidně to udělejte, ale nezapomeňte že tam jsou Windows (což je pro dost lidí výhoda), takže doporučuji výkonnější verzi s větším úložištěm. Protože ta slabší, alias “paninko to vám stačí” má datové úložiště jen 64 GB (jsme ve světě Windows, takže jen). Zařízení se dodává s Windows Home. Jestli ho budete chtít připojit do domény, počítejte ještě s povýšením licence na Professional. Také si dejte pozor, abyste ho koupili s českou klávesnicí. Kdybych takové zařízení chtěl nebo potřeboval (malé, lehké, odolné, s Windows), koupil bych si výkonnější verzi (s tužkou a klávesnicí) daleko raději než nějaký notebook. S kvalitou hardwaru mám obecně u Microsoftu dlouhodobě dobré zkušenosti.

Chromebooky jsou parádní zařízení. Hodně dlouho jsem si myslel, že jsou použitelné jen když jsou připojené k internetu a že jsou to spíš takové hračky pro žáky. Pak jsem si ale vyzkoušel reálnou práci u kamaráda (učitel a správce ICT na střední škole), který Chromebook používá ke správě sítě (v Chrome OS má i linux, VPN klienty, RDP a jiné věci ke vzdálené správě) a běžné práci. Když jsem se ho zeptal “kolik to má RAM a jak velké je úložiště?,” odpověděl popravdě: “nevím.” A to je přesně ono, v ničem ho to nelimituje a dělá to co má, vydrží to celý pracovní den a ventilátor se nikdy nezapne, protože tam není. Po čtyřech letech používání vypadá jako nový, protože je tělo z hliníku. Některé Chromebooky ventilátor mají, ale nezapíná se tak často jako u běžného notebooku. Ve škole je důležité, že spravovat Chromebooky je velice jednoduché a softwarová údržba je snadná. Zvládne se o ně starat šikovná nebo poučená učitelka nebo učitel-neajťák. Prostředí je v češtině. Je těžké rozhasit systém a když už se to někomu “povede”, lze Chromebook snadno resetovat do továrního nastavení (podobně jako třeba mobil nebo tablet). Startuje rychle a aktualizace vás prakticky neruší. Pokud ve škole používáte G Suite, určitě se na Chromebooky aspoň podívejte. Já jsem s ním bohužel i pracoval a kvůli tomu mě příprava tohoto textu stála hodně peněz, protože jsem si hned jeden objednal :-) Znám konkrétní příklad základní školy, ve které v době uzavření škol ajťák rozdal učitelkám Chromebooky a ty na nich normálně pracovaly z domova (škola využívá G Suite). Nikdy předtím je neměly v ruce. Pokud uvažujete o nákupu Chromebooku, zkontrolujte jak dlouho budou pro vybraný typ vycházet aktualizace.

iPADy jsou nejlepší tablety. Neříkám že nemají chyby, říkám že jsou nejlepší. Nemá smysl obhajovat jejich kvalitu a možnosti použití při výuce, v přípravě na výuku i v osobním životě. To se když tak zeptejte učitelů, kteří je používají. Když o tom přemýšlím, je to asi jediné zařízení, které mohu doporučit univerzálně. Spíš bych zdůraznil, že výrobce podporuje zařízení 5 let. Jsou to skvělé tablety, mám s nimi několikaleté zkušenosti i ze školek a speciálních škol. Existuje pro ně nejvíc příslušenství a programů pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Vydrží hodně a po celou dobu životnosti jsou použitelné.

Ale my chceme levný tablet s Androidem, nám to stačí na online testy a jednoduché úkoly! Tak to se musíte zeptat někoho jiného, já si potřebuji zachovat čisté svědomí. Ale dám vám aspoň radu, abyste se soustředili na výrobce, kteří budou systém alespoň pár let podporovat. Jenže to zase není levné. Je to drahé. A tím pádem i kvalitnější hardware. Vlastně je to stejně drahé jako iPAD... Já mám Android hodně rád (hlavně čistý Android), ale situace na trhu s tablety je v ČR taková, jaká je (nezávisle na tom, jestli se mi to líbí).

No to jsme se toho dozvěděli! A co používáš ty, chytráku? Mám notebook s Linuxem Ubuntu LTS, stolní počítač s Windows 10 Professional, iPAD s klávesnicí a tužkou Apple Pencil. Chromebook je na cestě :-) Všechno jsem si to vybral svobodně a přesně vím proč.


Autor: Václav Maněna, učitel ICT na lyceu v Březové, spoluautor knihy Moderně s Moodlem: jak využít e-learning ve svůj prospěch, spoluautor YouTube kanálu Videovýuka, správce skupin Výuka informatiky a Moodle CZ & SK. Několik let připravoval budoucí učitele informatiky a školil ICT koordinátory na Univerzitě Hradec Králové. Má mnohaleté zkušenosti se zaváděním vzdělávacích technologií na ve školství.

Zpět