Bezdrátové náhlavní soupravy k online výuce (jak jich nemít plný modrý zuby)

Hodně lidí (včetně mě) si koupilo nějakou bezdrátovou náhlavní soupravu nebo sluchátka s mikrofonem a zažilo velké zklamání (včetně mě). Bezdrátová sluchátka (model “Otík”) jsem si koupil hlavně kvůli poslechu hudby a povídek Šimka a Grossmanna. Chtěl jsem nějaká kvalitní. Abych si sám před sebou obhájil jejich vyšší cenu, pořídil jsem model, který přece klidně můžu používat jako handsfree a při online výuce. Dobře jsem věděl, že si musím dát pozor na kodeky, verzi Bluetooth, podporované profily a tisíc jiných věcí (které výrobce většinou na krabičce neuvádí a prodavači o nich také často moc nevědí). Pečlivě jsem si to všechno zjistil, koupil sluchátka která teoreticky splňují všechny parametry a použil je jako náhlavní soupravu (pouze jednou a už s tím nechci nikdy ztrácet čas). Pak jsem se smířil s tím, že mám kvalitní sluchátka pro poslech hudby a povídek a na ostatní si koupím něco jiného.
 
Následující text vám možná bude připadat neuvěřitelný. Pro jistotu zdůrazním, že opravdu vznikl v červnu 2020. Snad vám poradím, jak si ušetřit starosti, čas a peníze. S bezdrátovými soupravami a sluchátky které se připojují přes Bluetooth je to šíleně složité. Smyslem tohoto textu není vám to vysvětlit, ale poradit, na co si dát pozor.

Apple a jeho svět

AirPody jdou jednoduše spárovat a používat s iPhonem, iPadem i Macem. Osobně mohu s čistým svědomím prohlásit, že je to nejlepší handsfree (a sluchátka), jaké jsem kdy měl. Fungují dobře se vším od Applu, parádně drží v uchu, nemohu proti nim říct nic špatného. Někdy se nespárují napoprvé, ale v porovnání se všemi ostatními platformami je to nesrovnatelné. Proč je to tak jednoduché si můžete přečíst v odkazovaných článcích, teď s tím nebudu otravovat. Pokud chcete bezdrátovou náhlavní soupravu, zkuste se zamyslet jestli by nebylo lepší koupit AirPody. Pokud chcete opravdu náhlavní soupravu (u Applu to budou reálně sluchátka s mikrofonem), vyberte si něco šíleně drahého třeba na stránkách Applu :-)

Windows a Linux

Ve Windows i v Linuxu je to hodně komplikované a pro jistotu opakuji, že nebudu vysvětlovat proč (jestli vás to zajímá, přečtěte si články dole, ale stejně je to jen špička ledovce). Kolikrát je lepší situace na stolním PC, protože tam nejspíš rozhraní Bluetooth nemáte a musíte si koupit nový adaptér (zpravidla USB). Před nákupem adaptéru si ověřte, že je se sluchátky kompatibilní. Většinou potřebujete Bluetooth 4, ale ověřte si to. Někteří výrobci přidávají vlastní USB Bluetooth adaptér přímo ke sluchátkům. Není to náhoda a vědí proč to dělají. S notebooky je to často horší, protože tam už nějaké Bluetooth máte. I u nového notebooku ale můžete narazit na problémy s kompatibilitou a možná bude nutné koupit USB adaptér (a vypnout vestavěné rozhraní Bluetooth, což je ale často problematické). Informace o Bluetooth můžete ve Windows zjistit podle návodu. Asi nejlepší je koupit sluchátka, u kterých je adaptér v ceně.
 
Microsoft na svých stránkách udržuje seznam certifikovaných zařízení, ve kterém najdete docela dost modelů a některé nejsou drahé. Jestli opravdu chcete bezdrátovou náhlavní soupravu, určitě si seznam prohlédněte. Doporučuji podle tohoto seznamu vybrat soupravu i pro Linux. Je jedno, že je to certifikace pro Skype a Teams, stejně dobře to bude fungovat i v Google Meet a jiných programech. Najdete tam i několik kvalitních handsfree, která můžete použít i s mobilem.

Mobily a tablety s Androidem

Tady nemám moc co poradit, protože každému vyhovuje něco jiného. Spíš si zkuste rozmyslet, jestli náhlavní soupravu budete používat i s počítačem. Pokud ano, podívejte se znovu na seznam certifikovaných zařízení. Jsou tam nádherné věcičky, které využijete třeba i při sportu. To je fajn, protože si tak odůvodníte jejich vyšší cenu :-) Ale nejspíš to bude fungovat, takže ve výsledku ušetříte.

Vážně je to tak strašně složité?

Možná si říkáte: “Vašku, mně se to pořád nějak nezdá. Navíc mám bezdrátová sluchátka u hifi věže a fungují mi spolehlivě už několik let. To je to opravdu tak složité?” Není, je to ještě složitější. A s bezdrátovými sluchátky k věži nebo televizi to zpravidla nemá moc společného (nepoužívají Bluetooth). Do hry vstupuje mnoho faktorů a co je horší, desítky jejich kombinací. Je to na několik samostatných článků a nemá cenu vás s tím unavovat. Jestli vás to zajímá více, přečtěte si třeba článek Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky nebo Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? Ale na rovinu, je to jen jemný úvod.

Autor: Václav Maněna, učitel ICT na lyceu v Březové, spoluautor knihy Moderně s Moodlem: jak využít e-learning ve svůj prospěch, spoluautor YouTube kanálu Videovýuka, správce skupin Výuka informatiky a Moodle CZ & SK. Několik let připravoval budoucí učitele informatiky a školil ICT koordinátory na Univerzitě Hradec Králové. Má mnohaleté zkušenosti se zaváděním vzdělávacích technologií na ve školství.