3D tisk i příběhové mapy: jak se učí zeměpis s počítačem a proč se vám to bude líbit.

V republice pokračuje výuka na dálku kvůli koronaviru, je 19. listopadu 2020, brzké odpoledne. Svou online výuku už mají učitelé většinou „odučenou“ a teď mají čas vzdělávat sami sebe: online, prostřednictvím živých webinářů. A několik desítek učitelů (nejen) zeměpisu, zareagovalo skvěle. Aktivně se účastnili toho, co chtějí učit své žáky a studenty – digitální technologie, aplikace a práci s daty. Protože i zeměpis jde učit na počítači. 

V prvním podzimním webináři byl tématem 3D tisk v zeměpisu aneb vytiskni si krajinu kolem školyCelý webinář připravil tým pod vedením Jiřího Šmídy z Technické univerzity v Liberci. Jirka byl hlavním moderátorem a předával také slovo ostatním kolegům: Adamovi Pátkovi, Pavlu Knoblochovi nebo Aleně Mikolandové (všichni z TUL). Ukázali, k čemu ve vzdělávání může 3D tisk sloužit a jak si vytisknout svůj vlastní model. 

Bez nadsázky celý webinář byl naprosto přirozený a plynulý. Učitelé se o webináři dozvěděli e-mailem přímo z fakulty liberecké univerzity, od svých kolegů ve škole nebo díky skupině Počítač a zeměpis na Facebooku. Vzhledem k jednoduchému spojení přes Google Meet stačilo mít jenom kvalitní internetové připojení a v klidu sledovat program na videu. 

„Bylo to jednoduché přesně tak, jak jsem si to představoval,“ komentoval jeden z účastníků, učitel Petr z gymnázia. „Získal jsem přehled o funkcích 3D tiskárny, dostal tipy, jak vytvářet modely a tím jsem ušetřil čas sobě i studentům. Je to výborný benefit pro všechny učitele, rád webináře z Technické univerzity v Liberci doporučím známým a kamarádům. Je to velmi užitečný vzdělávací zdroj k mé práci, proto zůstávám v kontaktu se stejně naladěnými lidmi díky skupině Počítač a zeměpis na Facebooku. Samozřejmě se těším na další webináře v prosinci,“ dodává Petr.

Nezůstane jen u jednoho webináře. Další webinář na téma Družicové snímky ve výuce zeměpisu se uskuteční 3. prosince od 14:30 hodin. 

Tým geografů z Technické univerzity v Liberci ukazuje učitelům, jak pracovat s digitálními mapami a online aplikacemi. Začali už v jarní karanténě a pokračují zase teď v listopadu a prosinci. Chcete se účastnit? Chcete mít všechny novinky z první ruky? Přidejte se do skupiny Počítač a zeměpis na Facebooku

“Učitelé ve školách, studenti učitelství na pedagogických fakultách i odborníci připravující revizi rámcového vzdělávacího programu se shodují na tom, že digitální kompetence pro vzdělávání potřebujeme. V letošním roce jsme udělali ohromnou zkušenost s online výukou a bez digitálních nástrojů by to nebylo možné. Naše webináře jsou jednou z možných forem konkrétní pomoci učitelům, kteří se chtějí rozvíjet ve svém oboru a rádi by si obohatili svá portfolia pedagogických metod,” říká Jiří Šmída, vysokoškolský pedagog, geograf a geoinformatik z Technické univerzity v Liberci.

Letos na jaře geografové z Liberce uskutečnili celkem sedm vzdělávacích webinářů s vysokou návštěvností v živém vysílání i zpětných záznamech. Například v dílu nazvaném StoryMaps aneb Příběhové mapy dobývají školní lavice se třeba zapojili se svými zkušenostmi i učitelé ze základní i střední školy a ukázali si navzájem práce své i svých žáků. Na webináři k tématu Geoformuláře ve výuce vytvářeli dotazníky, a to krok za krokem, přímo v prostředí ArcGIS s nástrojem Survey 123. Na závěr hodinového programu každému zájemci založili účet na platformě www.arcgis.comZ webinářů vznikl celý cyklus s názvem Zeměpis a počítač, který můžete prostřednictvím počítače, tabletu nebo mobilu sledovat na YouTube. Nebyli jste u toho? Podívat se můžete kdykoliv. Stačí kliknout sem a vybrat si téma.


Autor: kolektiv autorů z projektu Podpora rozvoje digitální gramotnosti. Aktivity vznikající v rámci projektu Podpora rozvoje digitální gramotnosti (zkráceně Digitální gramotnost), který se zaměřuje na vybudování didaktické a metodické podpory začínajícím i stávajícím učitelům z praxe, nabízejí inspiraci a tipy na vzdělávací aktivity do výuky zaměřené právě na rozvoj digitální gramotnosti. Více informací na webových stránkách https://digigram.cz/

Zpět